ZMIANY! W ogłoszeniach o pracę będzie informacja o wysokości pensji!

Każdy, kto choć raz szukał pracy, wie, jakie to męczące nie znać stawek, o jakie się rozchodzi. Równie stresujące jest powszechne na rozmowach rekrutacyjnych pytanie o nasze oczekiwania finansowe. Powiemy za dużo, to wybiorą innego chętnego, powiemy za mało, to stracimy. A tego niepotrzebnego stresu można uniknąć prostą zmianą w formułowaniu ogłoszeń o pracę!

Mowa o projekcie, który przygotowują politycy z Nowoczesnej dotyczący poprawek w kodeksie pracy. Zgodnie z założeniami partii, w każdym ogłoszeniu obowiązkowo musiałyby się pojawić widełki z minimalną i maksymalną stawką.

W polskich realiach to byłaby prawdziwa rewolucja, ale w krajach zachodnich to norma. Oczywiście, przeciwnicy polityczni już grzmią, że to zły pomysł, ponieważ specjaliści będą uciekać do większych i lepiej wynagradzajacych za pracę firm, ale patrząc na sprawę z punktu widzenia szarego obywatela, lepiej jest znać stawki niż ich nie znać, tym bardziej że często marnuje się czas na długie rozmowy wstępne i testy kwalifikacyjne tylko po to, by na ostatnim etapie rekrutacji dowiedzieć się, że wypłata jest mniejsza niż ta, którą dostajemy w obecnym miejscu pracy.

Zdjęcie ZMIANY! W ogłoszeniach o pracę będzie informacja o wysokości pensji! #1

Kolejny argument kontra nowelizacji to domniemana roszczeniowość pracowników, którzy znając stawki kolegów i koleżanek po fachu, będą chcieli więcej zarabiać albo wręcz chodzić na skargi z cyklu „robię więcej niż oni, a zarabiamy tyle samo„. Żaden system nie jest idealny i pewnie rzeczywiście mogłoby dochodzić do tego typu sytuacji, ale zdaje się, że plusy przeważają. Z badań przeprowadzonych przez portal Kariera.pl we współpracy z firmą Work Service wynika, że większość Polaków, bo aż 84%, chciałoby z góry znać wysokość wypłaty.

Zdaniu większości Polaków mogą się jednak przeciwstawić politycy przeciwni Nowoczesnej nie tyle z logicznych pobudek co, jak to bywa, z politycznych niechęci. Jak wspomnieliśmy, w innych krajach system ujawniania widełek finansowych w ogłoszeniach o pracę nie jest niczym nowym, a temat pieniędzy nie jest żadnym tabu.

Może to tylko my stwarzamy sztuczne problemy, zamiast ułatwić sobie życie i z góry wiedzieć, czy warto wysyłać CV i przechodzić proces rekrutacji?

Czekamy na Wasze komentarze.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *