Zmiany w L4. Ważne zmiany szczególnie dla kobiet w ciąży

Jednym z niewątpliwych plusów posiadania umowy o pracę jest poczucie bezpieczeństwa w przypadku choroby. Choć okrojona, to jednak wypłata wpłynie na konto. Chory pracownik za to dojdzie do siebie, nie narażając przy tym innych na zarażenie się, jak to bywa przy grypie. Rząd jednak widzi to inaczej. Szykuje zmiany w L4. Nadchodzą gorsze czasy, szczególnie dla kobiet w ciąży lub planujących dziecko.

 

Zmiany w L4

Konstytucja zapewnia wszystkim obywatelom prawo do opieki zdrowotnej. Zgodnie z oficjalnymi postanowieniami, do szczególnej opieki uprawnione są m.in. kobiety w ciąży oraz osoby w podeszłym wieku. Jak wygląda możliwość dostania się do lekarza czy refundowanie leków emerytom, każdy wie… Jeśli planowane zmiany w L4 wejdą w życie, nadejdą gorsze czasy także dla młodych kobiet. Rząd chce wprowadzić okres wyczekiwania na zasiłek opiekuńczy oraz macierzyński. Tym samym ZUS dostanie dodatkowy czas na zweryfikowanie, komu należą się pieniądze i w jakiej wysokości. Kobieta, która nie przepracuje w nowym miejscu zatrudnienia minimum 12 miesięcy, nie może liczyć na pełne świadczenia socjalne. To samo dotyczy przyszłych matek, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Rząd docelowo chce odebrać świadczenia przyszłym mamom na pierwsze sześć miesięcy, jeśli nie zostanie spełniony warunek przepracowania pełnego roku.

Zmiany w L4

Planujesz zajść w ciążę?

Kobiety muszą zatem wyliczać sobie, kiedy zajść w ciążę, żeby nie zostać bez pieniędzy. Podobna sytuacja dotyczyć będzie każdego, bez względu na płeć, kto ośmieli się zachorować przed wypracowaniem okresu proponowanego przez rząd. W przypadku pracowników etatowych mowa o 90 dniach. Przy samozatrudnieniu to aż 180 dni. Dopiero po tym czasie można wybrać się na płatne zwolnienie lekarskie. W innym przypadku zostaje się bez środków do życia pomimo opłacanych składek zdrowotnych.

Polityka rządu przypomina metodę kija i marchewki. Z jednej strony zachęca się kobiety do rodzenia programem 500plus. Z drugiej, grozi zostaniem bez środków do życia, jeśli pójdzie się do pracy i zajdzie w ciążę w złym momencie. Przesłanie jest jasne – kobieto, siedź w domu i rodź dzieci. A chyba każdy ma prawo wyboru… Zmiany w L4 ugodzą w prawa każdego z nas. Zdecydowanie nadchodzą zmiany na gorsze.

 

To może Cię zainteresować: Wakacje życia przypłacił zdrowiem – James był bliski śmierci

Podobne Posty

2 Komentarze

  • Od kiedy mają wejść w życie te zmiany?
    Zastanawiam się nad kolejną ciążą zaraz po zakończeniu macierzyńskiego.
    Wiesz może na sytuacja z zasiłkiem w takiej sytuacji?
    Na podstawie byłby wyliczany zasiłek macierzyński w takiej sytuacji – wynagrodzenia z okresu pracy sprzed ciąży czy aktualnie wypłacanego zasiłku?

  • to dotyczy tylko nowego miejsca pracy? a co jesli jestem na macierzynskim teraz i chce zajsc w ciaze w starej pracy? tez musze wrocic na pelen rok do pracy?

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *