Zdrowiej jest spać w jednym łóżku z psem niż z brodatym mężczyzną!

Zwolenników wpuszczania psa do łóżka jest tylu, co przeciwników. Pierwsi chwalą relaksacyjne działanie czworonoga na nasze zestresowane umysły, drudzy przypominają o zarazkach i całej gamie pasożytów, które mogą przewędrować z psa na nas. Wygląda jednak na to, że bardziej niż sierściuchów powinniśmy się obawiać brodaczy!

Do takich wniosków doszedł badacz z prywatnej kliniki w Zurychu, Andreas Gutzeit, który jest równocześnie profesorem na tamtejszym uniwersytecie. Szwajcar opublikował wyniki swoich badań w prestiżowym piśmie naukowym „European Radiology„, a raczej nie ma szans, by na stronach tego poważnego czasopisma pojawiły się niesprawdzone informacje. A zatem mamy złe wieści dla fanów modnej brody – Gutzeit udowodnił, że znajduje się w niej więcej zarazków niż w brudnej sierści psa. Póki co do badania przystąpiło 18 panów z zarostem i 30 czworonogów. Warto dodać, że nie piszemy o brodzie godnej św. Mikołaja, tylko skromnych, bo krótszych niż 2 centymetry zarostach (zaledwie 3 uczestników eksperymentu miało 2-centymetrową brodę). Łatwo się domyślić, że krótszy zarost jest łatwiejszy w pielęgnacji, a przy tym mniej podatny na „wyłapywanie” szkodliwych mikroorganizmów.

Zdjęcie Zdrowiej jest spać w jednym łóżku z psem niż z brodatym mężczyzną! #1

Pomimo to u każdego z badanych mężczyzn wykryto duże ilości drobnoustrojów, a za to u psów pojawiły się tylko w 23 przypadkach. Podobnie wygląda kwestia niebezpiecznych dla zdrowia patogenów – w laboratoryjnych warunkach wykryto je tylko u 4 psów, ale za to aż u 7 panów! Wniosek nasuwa się sam – zdrowiej i bezpieczniej jest przebywać pod jednym dachem z włochatym pupilem niż z brodatym mężczyzną… Co ciekawe, początkowo badanie miało ocenić, czy korzystanie z tej samej aparatury diagnostycznej przez ludzi i zwierzęta jest bezpieczne dla tych pierwszych. Ku ogólnemu zaskoczeniu okazało się, że na większe ryzyko zachorowania narażone są psy.

Oczywiście, wynik badań wzbudził silne kontrowersje szczególnie wśród tych, którzy upodobali sobie brodę i którzy inwestują całkiem spore pieniądze w jej pielęgnację. Niemniej, trudno jest się sprzeczać z nauką…

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *