W Finlandii odwołano święto mrozu z powodu mrozu!

Na 27 stycznia było zaplanowane coroczne „święto mrozu”. Ta impreza to już tradycja. To duże plenerowe wydarzenie, które jest podsumowaniem obchodzonych przez cały tydzień „dni mrozu”.
Impreza miała odbyć się w Kuopio, jednak z powodu ostrego mrozu święto zostało odwołane.

Niedzielny poranek okazał się bardzo mroźny. Odnotowano najniższą temperaturę tej zimy. Termometry wskazywały -38,7°C. Tegoroczny rekord odnotowano w miejscowości Sodankyla. Jak zaznaczają meteorolodzy, w północnej części Finlandii znajdują się obecnie najzimniejsze masy arktycznego powietrza.

Władze miasta Kuopio wyznaczyły „graniczną” temperaturę, przy jakiej mogłaby się odbyć ta plenerowa impreza. Granica wynosi -20°C. Termometry przed południem wskazywały około -25°C co w połączeniu z wiatrem, spowodowało odwołanie imprezy.

Zdjęcie W Finlandii odwołano święto mrozu z powodu mrozu! #1

To jeszcze nie wszystko. Z powodu dużego mrozu odwołana została także inna impreza. Na niedzielę były zaplanowane także wyścigi końskich zaprzęgów, czyli kłusaków. Impreza miała odbyć się w środkowo-zachodniej Finlandii, a dokładniej w mieście Seinajoki. Wyścigi kłusaków, należą do jednych z najpopularniejszych sportów w Finlandii.

Meteorolodzy alarmują! Wydali ostrzeżenie przed silnym mrozem. Do soboty obowiązywało ono głównie na terenie Laponii, jednak już w niedzielę ostrzeżenie wydano także dla pozostałych części kraju. Kolejne noce mają być najzimniejsze w tym sezonie. Na północnych obszarach będzie się utrzymywać temperatura nawet -40°C, a w południowej części kraju od -20°C do -30°C.

Ostrzeżenia przed dużymi mrozami pojawiają się w Finlandii dość często. Zazwyczaj kilka razy w ciągu roku. Trzeba pamiętać, że temperatury wynoszące -40°C to nic nowego na Finów. W zeszłym roku termometry pokazały temperaturę przekraczającą -40°C, a w 1999 roku w gminie Kittila odnotowano aż -51,5°C.

Chyba nie mamy co narzekać na mrozy w naszym kraju. Temperatury w granicach kilkunastu stopni poniżej zera, to nic w porównaniu z temperaturą w Finlandii!

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *