Udało się! Są pierwsze zdjęcia potwora z głębin! Te bestie mieszkają tam od 200 mln lat!

W końcu udało się zrobić zdjęcia sześcioszpara szarego w jego naturalnym środowisku. Dokonali tego naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Floryda. Zeszli na głębokość ponad pół kilometra i udało im się zrobić zdjęcie 8-metrowej bestii.

Trzeba podkreślić, że nikomu wcześniej nie udało się tego dokonać. Naukowcy, którzy badali dno morskie na Bahamach, mieli za zadanie oznaczyć i jednocześnie nagrać rekina sześcioszpara szarego w jego naturalnym środowisku. Naukowcy już wcześniej nagrywali te prehistoryczne olbrzymy, jednak robili to w płytszych miejscach (rekiny zostały tam zwabione), co negatywnie odbiło się na jakości uzyskanych danych.

Zdjęcie Udało się! Są pierwsze zdjęcia potwora z głębin! Te bestie mieszkają tam od 200 mln lat! #1

Teraz naukowcy zeszli na głębokość dokładnie 528 metrów i przez cztery noce z rzędu obserwowali dno przy użyciu statku badawczego OceanX Alucia w okolicach wybrzeży Przylądka Eleuthera.
Obok łodzi podwodnej umieszczone zostały kontenery z przynętą.

Naukowcy chcieli trafić specjalną „strzałką” w rekina, aby oznaczyć go nadajnikiem GPS. Udało im się praktycznie w ostatniej chwili, ponieważ już pierwszej nocy strzałka odbiła się od twardej skóry rekina. Podczas drugiej nocy nie zauważono żadnego osobnika, a trzeciej nocy na linię ognia wpłynęła inna ryba, która została trafiona znacznikiem GPS.

Dopiero na sam koniec wyprawy tj. czwartej nocy udało się naukowcom trafić sześcioszpara szarego i oznaczyć go nadajnikiem.

Dzięki temu istnieje szansa, że dowiemy się nieco więcej o tych głębinowych bestiach.

Trzeba pamiętać, że ten gatunek rekina zamieszkuje oceany na głębokości do 2500 metrów! A tam praktycznie promienie słoneczne nie docierają.

Sześcioszpary szare nie zmieniły się od 200 milionów lat – podobnie jak ich przodkowie, mają po sześć par skrzeli.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *