Tysiące osób poszkodowanych! Aplikacja udająca tłumacza wykradała dane bankowe!

Jeżeli posiadacie smartfona z androidem, to koniecznie sprawdźcie, czy przypadkiem nie pobraliście aplikacji Word Translator ze sklepu Google Play! Aplikacja została pobrana ok. 10 000 razy, a połowa jej użytkowników to Polacy. Niestety, ale osoby, które pobrały tę aplikację, aby coś przetłumaczyć, mogły paść ofiarą oszustów – ich prywatne dane bankowe mogły zostać wykradzione.

Firma ESET zajmująca się oprogramowaniem antywirusowym poinformowała o groźnym trojanie ukrytym w aplikacji Word Translator.

Wirus ten sprawdzał, czy na naszym telefonie jest zainstalowana aplikacja do mobilnego logowania w banku. Niewidzialny „dodatek” ukryty w trojanie kopiował nasze dane logowania do aplikacji. ESET wykrył wirusa jako Trojan.Android/Spy.Banker.AKT.

Ofiarami cyberprzestępstwa mogło paść aż 4 000 Polaków.

Zdjęcie Tysiące osób poszkodowanych! Aplikacja udająca tłumacza wykradała dane bankowe! #1
screen/ Google Play

Jak powiedział jeden z analityków firmy ESET:

„Całość działała w ten sposób, że w momencie logowania się do swojego rachunku bankowego, aplikacja wyświetlała niewidoczne okno, rejestrujące login i hasło użytkownika. Android/Spy.Banker.AKT przechwytywał również wiadomości SMS, zawierające jednorazowe kody poświadczające transakcje internetowe, dając cyberprzestępcy możliwość przelania pieniędzy na dowolne konto bankowe bez wiedzy użytkownika”.

Oczywiście nie jest to żadna nowość. To nie pierwsza tego typu aplikacja. Być może pamiętacie aplikację Qrecorder, która w ubiegłym roku wykradła dane do kont polskim i czeskim klientom. Aplikacja służąca do nagrywania rozmów wykradła w ten sposób blisko 80 000 euro.

Bądźcie czujni! Mimo że zarówno Qrecorder, jak i Word Translator zostały już usunięte ze sklepu Google Play, to i tak wiadomo, że prędzej czy później pojawi się kolejna aplikacja, która będzie próbowała nas okraść…

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *