To absolutna nowość w segregacji śmieci! Myślicie, że ten system sprawdzi się w całej Polsce?

Nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że śmieci są sporym problemem dla społeczeństwa. Jedni złoszczą się, bo do opłacanych przez nich kontenerów odpady wrzuca pół osiedla, innym przeszkadzają rozrzucane przez wiatr papiery i opakowania. Wygląda na to, że władze Ciechanowa znalazły na to rozwiązanie!

Już pod koniec tego tygodnia w mieście ruszy innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. To absolutna nowość na skalę polską, a być może (jak zapewniają pomysłodawcy) nawet na skalę światową. Urząd Miasta wziął sobie za punkt honoru uczciwość wobec tych mieszkańców, którzy zadeklarowali się opłacać wyższe składki za śmieci zmieszane w wysokości 25 złotych i zmotywować całą resztę do rzetelnej segregacji odpadów. Ci, którzy je segregują, płacą dużo mniej, bo 13 złotych. Niestety, wielu kusi, by zaoszczędzić pieniądze, a i tak nie dbać o segregację odpadów, co jest praktycznie niemożliwe do wykrycia i ukarania nieuczciwych, szczególnie w przypadku mieszkańców dużych blokowisk. To jednak zmieni się na osiedlu nr 5 Płońska w Ciechanowie, gdzie pojawią się specjalne kontenery zlokalizowane w trzech różnych punktach.

Zdjęcie To absolutna nowość w segregacji śmieci! Myślicie, że ten system sprawdzi się w całej Polsce? #1

Każdy będzie obudowany w taki sposób, że na pewno wiatr nie porozwiewa zawartości, co jest pierwszym plusem. Drugim jest wymuszona segregacja – wszystkie gospodarstwa domowe tego osiedla, które zadeklarowały się segregować śmieci, dostaną kody kreskowe do przyklejania na worki na odpady. Aby móc wrzucić worek do konkretnego kontenera, na przykład na szkło, konieczne będzie najpierw zbliżyć kod do zamontowanego na kontenerze czytnika. Dopiero wtedy odblokuje się klapa, a gdy ponownie się zamknie, śmieci automatycznie zostaną zważone. Ten system skończy zatem z podrzucaniem worków nie do swoich pojemników.

W najbliższej przyszłości okaże się, czy pomysł Urzędu Miasta z Ciechanowa jest tak dobrym rozwiązaniem, jak się wydaje. Jeśli sprawdzi się, jest możliwe, że inne miasta pójdą śladem pioniera. A Wy chętnie wypróbowalibyście nowy system segregacji śmieci?

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *