„Terminator” z Kongo skazany! Jest wyrok z Hagi.

Cały świat czekał na wyrok z Hagi wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, a dotyczący generała Bosco Ntagandy. Owiany złą sławą „Terminator” z Kongo został skazany za zbrodnie wojenne przeciwko ludzkości. Generał dostał najwyższy wyrok w historii trybunału, który funkcjonuje od 1.lipca 2002 roku. Ntaganda trafi do więzienia aż na trzydzieści lat.

"Terminator" z Kongo skazany!

 

„Terminator” z Kongo skazany!

Czterdziestosześcioletni Bosco jest winny takich zbrodni jak masowe mordy, werbowanie do partyzanckich bojówek nieletnich poniżej piętnastego roku życia czy gwałtów. Lista jego przestępstw jest długa – widnieje na niej osiemnaście zarzutów. Gdyby zsumować indywidualne wyroki za każde z jego przestępstw, generał spędziłby w więzieniu ponad dwieście lat. On jednak wciąż uważa się za niewinnego, twierdząc, że bycie rewolucjonistą nie ma nic wspólnego z byciem zbrodniarzem. Niemniej, nie bez powodu dostał przydomek „Terminator”. Jako jeden z najważniejszych dowódców rebeliantów, wydawał rozkazy takie jak zabijanie pracowników na polu bananowym. Wśród ofiar mordu nie brakuje dzieci, w tym niemowląt. Jego zbrojne akcje skierowane przeciwko cywilom to dowód na to, że Ntaganda jest jak filmowy „Terminator” – bezlitosny i bezwzględny. Nawet po tym, jak wyniszczone wojną Kongo zawarło porozumienie pokojowe, Ntaganda organizował rebelie.

 

Nakaz aresztowania w 2006 roku

Ze względu na głośne zbrodnie „Terminatora” z Kongo, już w 2006 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania go. Pewnie nikt by go nie odnalazł, gdyby nie to, że… 18 marca 2013 sam stawił się w amerykańskiej ambasadzie w Rwandzie, prosząc o odesłanie go do Hagi. Rok później rozpoczęło się postępowanie przygotowawcze, a finalnie w tym roku „Terminator” został skazany wyrokiem z Hagi na 30 lat więzienia.

Dla rodzin ofiar kongijskiego generała to olbrzymi sukces wymiaru sprawiedliwości. Wyrok z Hagi pokazuje, że międzynarodowa instytucja, jaką jest MTK, ma rację bytu, a zbrodniarze wojenni nie są bezkarni. Tego, co zrobił Bosco Ntaganda, już się nie da cofnąć, ale jest nadzieja, że inni rebelianci nie pójdą jego przykładem i mieszkańcy Kongo w końcu zaznają spokoju.

 

To może Cię zainteresować: Nauczycielka uprawiała seks z 17-latkiem

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *