Szpitale mówią „DOŚĆ!”. Bierzesz dopalacze? Będziesz płacił za leczenie!

Każdego dnia wiele szpitali w naszym kraju zmaga się z nieobliczalnymi pacjentami po tzw. dopalaczach. Często są oni bardzo agresywni i nie kontrolują swojego zachowania. Najczęściej potrzebna jest pomoc policji, ponieważ personel sam sobie nie poradzi. Często jest tak, że ten sam pacjent wraca do szpitala kilka razy w ciągu dnia. Za każdym razem szpital musi zrobić mu badania, które kosztują sporo pieniędzy. Zażywający dopalacze nie ponoszą żadnych konsekwencji.

Zdjęcie Szpitale mówią „DOŚĆ!”. Bierzesz dopalacze? Będziesz płacił za leczenie! #1

Na ten temat wypowiedziała się Iwona Wronka, rzecznik bytomskiego szpitala.

Każdy pacjent po dopalaczach musi mieć zrobione liczne badania laboratoryjne takie jak krew i mocz oraz badania obrazowe jak TK czy EKG. To generuje ogromne koszty. Jeżeli badania pokażą, że pacjent zażywał narkotyki, to próbka jego krwi zostaje wysłana do Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej w Sosnowcu na badanie, które ma wykazać jakie środki odurzające i substancje psychotropowe przyjmował. Pacjent musi być w tym czasie stale monitorowany. W sposób dożylny podawane mu są płyny, które wspomagają odtrucie organizmu. To tak naprawdę detoks na koszt państwa.

Zdjęcie Szpitale mówią „DOŚĆ!”. Bierzesz dopalacze? Będziesz płacił za leczenie! #2

Oprócz tego należy poruszyć kwestię bezpieczeństwa personelu medycznego, a także innych pacjentów. Wyzwiska, wrzaski czy ataki to codzienność. Na izbie przyjęć tacy pacjenci mogą naprawdę przerazić innych pacjentów w tym małe dzieci. Bardzo często wobec tych osób trzeba stosować środki przymusu bezpośredniego.

Rzecznik bytomskiego szpitala Iwona Wronka zaznacza, że średnia wieku lekarzy czy pielęgniarek przekracza 50 lat. Nie mają oni na tyle siły, aby „walczyć” z nieobliczalnym pacjentem.

Zdjęcie Szpitale mówią „DOŚĆ!”. Bierzesz dopalacze? Będziesz płacił za leczenie! #3
Jak sama podkreśla: „Uważam, że osoby po dopalaczach powinny trafić do specjalistycznych ośrodków, gdzie personel dysponuje siłą, sprzętem i wiedzą, jak sobie radzić z takimi pacjentami. I powinno to być świadczenie płatne!”.

IZBA WYTRZEŹWIEŃ JEST PŁATNA

W ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zawarty jest przepis, w myśl którego osoba pod wpływem alkoholu, która zagraża sobie i innym może trafić do izby wytrzeźwień. Oczywiście jest to „usługa” płatna.

Niestety w naszym prawie brakuje regulacji, które dotyczyłyby postępowania z osobami po dopalaczach. Osoby te trafiają na SOR-y, a także na szpitalne izby przyjęć, a tam czeka na nich pełen pakiet świadczeń. Iwona Wrocka uważa, że te osoby powinny płacić za te usługi tak jak robią to ci, którzy nadużywają alkoholu i lądują na izbie wytrzeźwień.

Zdjęcie Szpitale mówią „DOŚĆ!”. Bierzesz dopalacze? Będziesz płacił za leczenie! #4

A Wy co o tym myślicie? Osoby po zażyciu dopalaczy powinni ponosić koszty za wszelkie badania i pomoc?

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *