Sprawdź, w którym samochodzie najgorzej zniesiesz wypadek.

Każdy, kto wyjeżdża na drogę własnym autem, powinien liczyć się z tym, że może go spotkać wypadek, niekoniecznie z własnej winy. Rosnąca ilość wypadków drogowych to dowód na to, że zarówno coraz więcej z nas posiada własne cztery kółka, jak i na to, że przez auta robi się ciasno i niebezpiecznie. A w jednym modelu samochodu możemy czuć się pewniej niż w drugim. Amerykańska firma analityczna sprawdziła, które z nowszych aut najgorzej wypadają w rankingu.

Analitycy firmy „ISeeCars” wzięli pod uwagę wypadki, do których doszło między 2012 i 2017 rokiem w Stanach Zjednoczonych, skoncentrowali się przy tym tylko na modelach aut wyprodukowanych między 2013 a 2017, to jest, wzięli pod uwagę dość nowe auta. Dodatkowo twórcy tego projektu zestawili śmiertelność w wypadkach z udziałem danego modelu z liczbą przejechanych kilometrów. Według ich wyników poruszanie się 14 konkretnymi autami aż dwukrotnie zwiększa ryzyko, że nie przeżylibyśmy niebezpiecznej sytuacji na drodze. Jest i dobra wiadomość – na sportowy samochód typu Chevrolet Corvette czy Chevrolet Camaro i tak wielu z nas nawet nie będzie stać.

Zdjęcie Sprawdź, w którym samochodzie najgorzej zniesiesz wypadek. #1

To właśnie sportowe modele kiepsko wypadają w statystykach. Najwyraźniej szybkość kusi, a przy okazji zmniejsza racjonalne myślenie. Nie jest niespodzianką, że na liście wysoko plasują się też samochody o małych gabarytach. Dla porównania śmiertelność w wypadku z udziałem auta kompaktowego ma współczynnik 3,8 na miliard przejechanych mil, ale za to duże auta rodzinne to już tylko współczynnik 2,8. Ta zależność chyba niespecjalnie dziwi pamiętając, że w niektórych autach ma się wręcz uczucie klaustrofobii. Jeśli chodzi zaś o osobówki, przynajmniej u Amerykanów najgorzej wypada Mitsubishi Mirage, który u nas można kupić jako Space Star. W tym przypadku statystyki pokazują, że na każdy miliard przejechanych mil przypada aż 10,2 ofiar śmiertelnych. Następna w rankingu jest Honda Fit ze wskaźnikiem 7,7 i Kia Forte (7,3). Tuż za nią plasuje się Chevrolet Spark (7,2).

Oczywiście, trzeba wziąć poprawkę na to, że w Europie statystyki pewnie będą się różnić, ale główne prawidłowości zdecydowanie nie zmienią się. Najmniej bezpieczni są kierowcy i pasażerowie sportowych oraz małych aut.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *