Prowadzisz psa bez smyczy? Grozi Ci do 5000 złotych kary! Zmiana prawa!

Wczoraj 15 listopada weszła w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń. Dotyczy ona pilnowania psów (zwłaszcza tych niebezpiecznych) przez ich właścicieli.

Każdego dnia spotykacie kogoś, kto wychodząc ze swoim psem na spacer puszcza go ze smyczy. To bardzo częsta sytuacja. Większość właścicieli swoich czworonogów jest przekonana, że ich pies nic nie zrobi lub że zdążą go zawołać, zanim do kogoś podbiegnie itp. O tym problemie najczęściej mówią matki, które na co dzień widzą, jak duże psy wbiegają na place zabaw.

Zdjęcie Prowadzisz psa bez smyczy? Grozi Ci do 5000 złotych kary! Zmiana prawa! #1

Za puszczanie psa bez smyczy podczas spacerów, a także za trzymanie go na nieogrodzonej posesji, dotychczas groził mandat w wysokości 250 złotych.

Znacznie zaostrzono kary!

Nowelizacja, która ostatnio weszła w życie, mocno zaostrzyła kary za niedopilnowanie niebezpiecznych psów. Nowy przepis mówi, że właściciel psa, który trzyma go na posesji bez ogrodzenia lub puszcza go ze smyczy na spacerach, zagraża zdrowiu lub życiu innych ludzi. Może za to zostać ukarany grzywną nawet do 5000 złotych. Ale to nie wszystko. W skrajnych przypadkach grozi za to nawet pozbawienie wolności!

Jak powiedział mecenas Piotr Majchrzak: „Z pewnością ostrzejsze sankcje karne wpłyną na to, że właściciele zaczną bardziej pilnować swoje czworonogi. Pamiętajmy, że właściciel psa ma obowiązek trzymać go na smyczy podczas spaceru”.

Zdjęcie Prowadzisz psa bez smyczy? Grozi Ci do 5000 złotych kary! Zmiana prawa! #2

„Oczywiście wyższa kara w pewnym stopniu wpłynie na zachowanie. Taki powinien być jej główny cel, czyli wywarcie świadomości, że czegoś robić nie wolno” – dodał mecenas Robert Kornalewicz.

A Wy co myślicie o tej nowelizacji kodeksu wykroczeń dotyczącej pilnowania psów?

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *