Prawo jazdy z Ukrainy przez telefon? 2800 zł!

 

Pośrednik zapewnia, że prawo jazdy z Ukrainy załatwiane przez telefon jest legalne. Wszystko można załatwić przez pośrednika w Holandii i to zaledwie w ciągu 12 dni! Jednak to, że pośrednik zapewnia nas o legalności takiego dokumentu, wcale nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości.

Prawo jazdy

Prawo jazdy z Ukrainy przez telefon?

Jeżeli prawo jazdy z Ukrainy będziemy chcieli wymienić na polskie, to z pewnością dokładnie prześwietlą je służby konsularne. Wtedy wszystko się wyda, a za złożenie fałszywego dokumentu w urzędzie grozi nam do 5 lat pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się od pewnego ogłoszenia zamieszczone w internecie. Ogłoszenie zawierało ofertę dzięki, której będziemy mogli cieszyć się ukraińskim prawem jazdy. Pod ogłoszeniem widnieje dopisek: „Uwaga! Nie odpowiadam na SMS-y ani wiadomości przesłane przez Messengera. Kontakt tylko telefoniczny”.

 

Próba kontaktu

Gazeta Pomorska spróbowała skontaktować się ze sprzedawcą, jednak przy pierwszej próbie połączenia uruchomiła się poczta głosowa. Za drugim razem się udało. Odebrał mężczyzna, który potwierdził, że pośredniczy w uzyskiwaniu ukraińskich dokumentów.

„Nie musi pan nigdzie wyjeżdżać. Nie zdaje pan egzaminu, wszystko my załatwiamy”.

Z rozmowy wynika, że na dokument należy czekać 12 dni. Mężczyzna dopytuje, o jaką kategorię prawo jazdy chodzi. Przykładowo za prawo jazdy na kategorię B trzeba zapłacić 2800 złotych.

Proponuje także, że w razie zainteresowania ofertą prześle wszystkie informacje SMS-em.

Faktycznie przychodzi wiadomość, a w niej podany numer holenderskiego konta. Są też instrukcje, co należy i gdzie wysłać. Pośrednik potrzebuje naszego zdjęcia, danych osobowych oraz potwierdzenia wpłaty.

Mężczyzna zaznacza, że ukraińscy egzaminatorzy są zainteresowani współpracą z polskimi pośrednikami. Do tego pośrednik zapewnia, że dokument będzie w pełni legalny.

Prawo jazdy

„Żadnych problemów podczas kontroli drogowej. Wszystko załatwiane legalnie”.

Jak się okazuje Polska Policja nie może tak od razu sprawdzić autentyczności wystawionego na Ukrainie dokumentu. Funkcjonariusze nie mają dostępu do systemu informatycznego ukraińskiej policji jak w przypadku krajów należących do Unii Europejskiej.

Podinspektor Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy zaznacza, że można w Polsce jeździć z ukraińskim prawem jazdy i nie ma obowiązku jego wymiany.

„Dopiero przed wydaniem polskiego prawa jazdy kontaktujemy się z konsulatem Ukrainy w Gdański. Konsulat wysyła pytanie o autentyczność dokumentu do ukraińskiego urzędu. Jeżeli autentyczność nie zostanie potwierdzona, mamy obowiązek powiadomić organy ścigania, że taki dokument został przedstawiony” – mówi Krzysztof Kisielewski, dyrektor wydziału komunikacji w Urzędzie Miasta w Toruniu.

Pamiętajcie jak brzmi art. 270 Kodeksu Karnego.

„Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument, lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Podobne Posty

1 Komentarz

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *