Powódź w Wenecji. Miasto jest pod wodą.

Jedno z najbardziej turystycznych miast Europy, włoska Wenecja, jest zagrożone kataklizmem. Kilka dni temu miasto zalała acqua alta, czyli wysoka woda. Włosi są przyzwyczajeni do sezonu zalewowego, ale tym razem sytuacja jest bardzo poważna. Powódź w Wenecji nie była tak groźna od ponad pięćdziesięciu lat! Miasto jest pod wodą.

Powódź w Wenecji

Luca Zaia, przedstawiciel władz regionu Wenecja Euganejska, nie ukrywa, jak trudne jest obecne położenie mieszkańców Wenecji. Stwierdził: ,,Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia”. Być może jego słowa wydają się przesadzone, ale tak nie jest. Aż osiemdziesiąt procent miasta jest pod wodą! Tzw. wysoki przypływ przeszedł najgorsze prognozy i Włosi nie byli przygotowani na kataklizm. Fala powodziowa osiągnęła aż 187 centymetrów. Ostatni raz aż tak wysoko woda zalała słynne miasto w 1966 roku, dochodząc do 194 centymetrów wysokości. Zarówno mieszkańcy Wenecji, jak i przebywający tam turyści, udostępniają niepokojące nagrania z zalanych ulic. Władze proszą o pozostanie w domach, jeśli nie ma potrzeby wyjścia.

 

W obecnej sytuacji przebywanie na zewnątrz może być niebezpieczne. Co prawda notuje się lekki spadek poziomu wody, ale eksperci ostrzegają, że to tylko chwilowe. Najprawdopodobniej powódź szybko nie ustąpi. Niemniej, Włosi już zaczynają liczyć straty, a te są niemałe. Ucierpiało historyczne centrum miasta, które przyciąga tłumy turystów. A to z turystyki utrzymuje się Wenecja. Minister kultury, Dario Franceschini, już chce wysłać inspektorów do bazyliki św. Marka. Ich zadaniem będzie wycenienie szkód wyrządzonych przez powódź. Woda zniszczyła kryptę oraz przedsionek słynnej świątyni. Z kolei Luigi Brugnaro, burmistrz miasta, ogłosił stan klęski żywiołowej. Powódź w Wenecji zabrała życie dwóm osobom. Jeden Włoch utonął, drugi został porażony prądem, próbując uruchomić pompę antypowodziową.

Nie tylko to jedno miasto jest pod wodą. Ucierpiały również Matera, Taranto, Brindisi oraz część Sycylii. Z tego powodu powódź w Wenecji to tak naprawdę powódź dużo większej części Włoch. Miejmy nadzieję, że sytuacja szybko się unormuje, a Włosi odetchną z ulgą.

 

To może Cię zainteresować: Nawiedzone miejsca w Polsce – TOP 5 – warto zobaczyć

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *