Porzuciłeś zwierzę? Pójdziesz do więzienia!

Nowe przepisy wchodzą w życie. Teraz za porzucanie zwierząt, sprawców czeka surowa kara. Miejmy nadzieję, że nowe przepisy zniechęcą właścicieli psów czy kotów do porzucania ich np. w lesie. Porzuciłeś zwierzę? Pójdziesz siedzieć!

Porzuciłeś zwierzę?

To prawda, że od wielu lat służby otrzymują zgłoszenia o przypadkach porzucania zwierząt. Powody takiego zachowania są naprawdę różne. Właściciele skarżą się na to, że ich dziecko ma alergię, mieli problemy z tresurą psa lub cenne przedmioty zostały zniszczone przez ich pupila. Najdziwniejszy powód, jaki można usłyszeć, jest taki, że ktoś się po prostu nie spodziewał, że ich pies przestanie być słodkim szczeniaczkiem…

Są inne rozwiązania.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy zatrzymać zwierzaka, to po pierwsze nie zostawiajmy go w lesie! To najgorsze co możecie zrobić! Istnieje wiele instytucji, które zajmują się właśnie takimi przypadkami. Na internecie spędzamy dziennie kilka godzin. Czy tak trudno sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższe schronisko? Wystaw ogłoszenie do internetu z prośbą o adopcję! Ale nigdy, przenigdy nie porzucaj zwierzaka w lesie czy gdziekolwiek indziej.

Zmiana w prawie obejmuje wszystkie czworonogi. Dzięki temu istnieje szansa, że strach przed karą więzienia ukróci wiele głupich pomysłów właścicieli zwierząt. Za porzucenie psa np. w lesie grozi teraz kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

 

Porzuciłeś zwierzę

Mało tego! Kara zostanie wydłużona do 5 lat, jeżeli sąd uzna, że zwierzę cierpiało czy np. stosowano wobec niego przemoc fizyczną. W przypadku kiedy sędzia nie będzie chciał wymierzyć kary więzienia, to może nałożyć na sprawcę karę finansową. W tym przypadku sprawca może zapłacić nawet 100 000 złotych na cele związane z ochroną zwierząt.

Trzeba zaznaczyć, że każde pozbycie się psa czy kota w sposób bezprawny będzie uznawane za czyn zabroniony! To oznacza, że sędzia nie będzie brał pod uwagę żadnych argumentów ze strony oskarżonego.

Święta Bożego Narodzenia już niedługo. Zastanówmy się, czy pies lub kot, to dobry prezent dla bliskiej nam osoby. Oczywiście, jeżeli prezent ten jest wcześniej dokładniej omówiony i nie jest żadnym zaskoczeniem dla obdarowanego, to w porządku. A jeżeli jest to chwilowy pomysł naszego dziecka, a opieka nad zwierzakiem spadnie później na nas, to lepiej to przemyśleć…

Jak myślicie, czy nowe prawo zmusi ludzi do myślenia?

 

To może Cię zainteresować: Weterynarz powiedział, co czują psy przed uśpieniem. Wzruszające!

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *