Papierosy i alkohol podrożeją. Wszystko przez nową akcyzę.

Nadchodzą gorsze czasy dla tych, którzy nie wyobrażają sobie zrezygnować z papierosów albo z zakrapianych imprez. Obecny rząd planuje budżet na przyszły rok, a więc przy okazji szuka nowych źródeł dochodu. Tym sposobem papierosy i alkohol podrożeją. Wszystko przez nową akcyzę. Poniżej dowiecie się, czego można się spodziewać po akcyzie na rok 2020.

Papierosy i alkohol podrożeją

Papierosy i alkohol podrożeją

Na stronie Sejmu już pojawił się projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Według ustaleń rządu akcyza będzie średnio o 10 procent wyższa niż w tym roku. To duże zaskoczenie, ponieważ wiosną rząd zapowiadał mniejsze stawki w Aktualizacji Planu Konwergencji. Niemniej, papierosy i alkohol podrożeją, i to sporo. Łukasz Kozłowski, jeden z ekonomistów Federacji Przedsiębiorców Polskich, wyliczył nowe stawki. Akcyza kwotowa na papierosy wzrośnie zatem o wspomniane 10 procent. Stawka procentowa pójdzie w górę o 0,64 pp. Od przyszłego roku zapłacimy więcej za używki typu wyroby winiarskie, tytoniowe, piwo, alkohol etylowy czy susz tytoniowy. W praktyce oznacza to, że ci, którzy nie wyobrażają sobie życia bez papierosów, zapłacą o ponad złotówkę więcej za paczkę.

Co z alkoholem?

Pół litra wódki będzie kosztować mniej więcej 1,50 zł więcej. Najtaniej dalej będzie wychodzić puszka piwa. To około 6 groszy więcej. Wino też będzie kosztować więcej o 15 groszy za butelkę. Rząd wyliczył, że dzięki wprowadzonym zmianom budżet państwa wzbogaci się o dodatkowe 1,7 miliarda złotych. Plany rządu budzą jednak niezadowolenie, a wszystko przez nową akcyzę. Nie została bowiem skonsultowana z najbardziej zainteresowanymi tematem, czyli z przedsiębiorcami. Społeczeństwo też nie miało okazji wypowiedzieć się w tej kwestii.

Oficjalnie papierosy i alkohol podrożeją, bo rząd walczy z nałogami Polaków. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że nie tędy droga… W najlepsze kwitnie nielegalny handel papierosami i alkoholem z naszymi wschodnimi sąsiadami. Ich używki są znacznie tańsze, ale też bywają groźne dla zdrowia. Chyba wszyscy słyszeli o głośnych zatruciach alkoholem sprowadzanym ze Wschodu. Dodatkowo już 20.maja przyszłego roku na terenie Polski nie kupi się mentolowych papierosów. Wszystko wskazuje na to, że przez nową akcyzę nielegalny handel rozkwitnie na dobre.

 

To może Cię zainteresować: Carrefour BIO. Co kupimy w nowej sieci? Sprawdź!

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *