Nowy fotoradar! Nagrodzi Cię za przepisową jazdę!

 

Fotoradary to zmora każdego kierowcy. Trzeba jednak przyznać, że na naszych drogach nie jest zbyt bezpiecznie i mimo że narzekamy na fotoradary, to właśnie dzięki nim większość z nas zwalnia, aby tylko nie zostać ukaranym. Dzisiaj jednak chcemy wam napisać o czymś ciekawym, ponieważ właśnie powstał nowy fotoradar, który nagradza za przepisową jazdę! Szkoda, że w Holandii…

Nowy fotoradar

Zasada działania znanych nam fotoradarów jest prosta – przekroczyłeś prędkość – płacisz. Jednak nowo powstały fotoradar działa zupełnie odwrotnie. Omawiany fotoradar działa w niewielkim mieście Helmond na południu Holandii. Nagradza kierowców, zamiast ich karać. Tak naprawdę to ten fotoradar działa już od ponad roku, jednak dopiero teraz zrobiło się o nim głośno.

Fotoradar jak każdy inny mierzy prędkość poruszających się pojazdów, jednak nie wystawia mandatów kierowcom poruszającym się zbyt szybko, tylko zapamiętuje numery rejestracyjne prawidłowo jadących pojazdów.

Fotoradar nagradza kierowców za każdy przepisowy przejazd kwotą 10 eurocentów. Oczywiście są limity – więc maksymalnie można zostać nagrodzonym 5 razy dziennie. Jednak w ogólnym rozrachunku wychodzi i tak nieźle, bo w miesiącu można w ten sposób zarobić ponad 15 euro.

 

Nowy fotoradar

Niestety, ale pieniędzy nie można wypłacić. Trafiają one na specjalny fundusz, a następnie mieszkańcy miasta decydują, na jaki cel społeczny przeznaczają uzbieraną kwotę.

Fotoradar stoi na drodze, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. To właśnie tam kierowcy nagminnie łamali przepisy. Trzeba podkreślić, że fotoradar jest „mobilny” i może być ustawiony w różnych punktach miasta.

Już po 3 tygodniach na fundusz wpłynęło ponad 500 euro. Pomysł na tyle spodobał się innym holenderskim miastom, że już planują ustawienie podobnych fotoradarów u siebie.

Co sądzicie o takim pomyśle? My jesteśmy za!

 

To może Cię zainteresować: Policjanci drogówki próbowali naciągnąć kierowcę?

Podobne Posty

1 Komentarz

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *