Nie uwierzycie, co promuje ten chiński biznesmen. Chcielibyście znaleźć u niego zatrudnienie?…

Jack Ma to ucieleśnienie spełnionego marzenia. Niziutki i drobny Chińczyk (ma zaledwie 162 centymetry wzrostu i waży 45 kilogramów) nie był brany pod uwagę nawet jako pracownik KFC. Teraz jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a jego e-platforma Alibaba konkuruje z samym Amazonem. To też pierwszy przedsiębiorca z Chin kontynentalnych, który pojawił się na okładce prestiżowego magazynu „Forbes”. Wielu podziwia go i zazdrości mu sukcesu, ale równie wielu dziwi się głoszonym przez niego poglądom na temat pracy…

Zdjęcie Nie uwierzycie, co promuje ten chiński biznesmen. Chcielibyście znaleźć u niego zatrudnienie?... #1

Założyciel holdingu Alibaba uważa bowiem, że niewłaściwie zachowujemy równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Podczas gdy większość z nas pracuje jednak więcej niż 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, Chińczyk uważa, że to za mało! Jego zdaniem, „błogosławieństwem” jest praca od 9 rano do 9 wieczorem i to 6 dni w tygodniu! Model „996”, zdaniem Ma, jest perfekcyjny. Chyba nie ma potrzeby dodawać, że mało kto się z nim zgadza. Nawet sami pracodawcy dostrzegają, że już po 7. godzinie pracy produktywność spada, a co tu dopiero wymagać koncentracji i wydajności przez 12 godzin pracy. Równie kontrowersyjny jest powód, dla którego Chińczyk chętnie zatrudnia kobiety.

Zdjęcie Nie uwierzycie, co promuje ten chiński biznesmen. Chcielibyście znaleźć u niego zatrudnienie?... #2

Jack Ma powiedział, że „jednym z sekretów sukcesów Alibaby jest to, że zatrudniamy wiele kobiet – jest ich 47% w naszej firmie. Kobiety częściej myślą o innych, nie tylko o sobie“. Nie chodzi zatem o równouprawnienie, ale raczej wykorzystanie wrodzonej empatii i chęci niesienia pomocy przez kobiety. To one też rzadziej odmawiają przyjęcia na siebie dodatkowych zadań czy pracy po godzinach. A potem to odchorowują… Przepracowanie odbija się nie tylko na naszym samopoczuciu i może prowadzić do wypalenia, a nawet depresji, ale wpływa też na stan zdrowia. Bóle głowy, kręgosłupa, problemy z krążeniem, objawy przewlekłego stresu to tylko przykłady.

Biznesmen z Chin zdecydowanie ma głowę do interesów, ale jeszcze wiele musi się nauczyć na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, prawda?

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *