Mrówki – poznaj mega ciekawe fakty na ich temat!

Mrówki to jedne z najbardziej powszechnych owadów. Są one bardzo pracowite i żyją w wielkich koloniach – to wiemy wszyscy. Jednak o mrówkach można powiedzieć o wiele więcej. Poznaj ciekawe fakty na ich temat.

Zdjęcie Mrówki – poznaj mega ciekawe fakty na ich temat! #1

#1.

Największa znaleziona kolonia mrówek miała 6,600 km szerokości. Były to mrówki argentyńskie i zostały odnalezione w Egipcie. Kolonia została uformowana z wielu mniejszych kolonii, co nie zdarza się często.

#2.

Mrówki hodują mszyce. Robią to podobnie jak ludzie hodujący zwierzęta. Mrówki przenoszą mszyce na świeżą roślinność i je chronią. Dzięki temu mają dostęp do spadzi, którą produkują mszyce, a która mrówki bardzo lubią jeść.

#3.

Mrówki potrafią przeżyć pod wodą aż 24 godziny. Nie posiadają one płuc, ale oddychają przez małe otworki w ciele. Mrówki będąc w wodzie wyglądają jak nieżywe, jednak kiedy jakimś cudem wydostaną się w wody, wrócą do życia bez żadnego uszczerbku.

#4.

Niektóre gatunki mrówek potrafią robić niewolników z innych, np. porwanych mrówek. Jednak mogą również zabić królową – wtedy cała kolonia staje się podległa nowej królowej.

Zdjęcie Mrówki – poznaj mega ciekawe fakty na ich temat! #2

#5.

Mrówka mrówce nierówna. Do tej pory wyodrębniono aż 12.000 gatunków mrówek.

#6.

W ciągu roku mrówki przenoszą z miejsca na miejsce aż 50 ton ziemi na jednej mili kwadratowej. To sprawia, że są głównym czynnikiem przemieszczania się gleby.

#7.

Wszystkie mrówki jakie możesz zaobserwować: robotnice, żołnierze, czy królowe są samicami. Samce żyją bardzo krótko, a ich zadaniem jest tylko zapłodnienie królowej. Kiedy to zrobią, giną.

#8.

Nie wszystkie mrówki mają oczy. Ogólnie mrówki mają bardzo słaby wzrok. Przez to niektóre gatunki wykształciły tak dobry mechanizm komunikowania się przez czułki, że oczy całkiem zanikły.

Zdjęcie Mrówki – poznaj mega ciekawe fakty na ich temat! #3

#9.

Mrówki mają jednego wielkiego wroga – inne mrówki. Mrówki budują kolonie, a każda kolonia jest wrogiem innej. Nawet jeśli są to kolonie jednego gatunku. Toczą się między nimi ciągłe wojny, zabijają się nawzajem i kradną jajeczka z małymi mrówkami aby je zjeść lub wychować na niewolników.

#10.

Mrówki to śpiochy. Okazuje się, że mrówki przesypiają ok. 5 godzin na dobę. Jednak nigdy ciągiem. Robią sobie one ok. minutowe drzemki aż 253 razy na dobę.

#11.

Mrówki żyją niezwykle długo, biorąc pod uwagę że są owadami. Do tej pory najdłużej żyjącą mrówką, którą odnotowano była królowa żyjąca ponad 30 lat.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *