Mocna podwyżka! Alkohol i papierosy mają podrożeć!

Nie tak dawno nasz Rząd opublikował tzw. Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Jest to dokument określający ogólne działania i budżet na najbliższą przyszłość.

Dokładnie 16 kwietnia poznaliśmy plan rządu na lata 2019-2022. Jak się okazało, czeka nas duża podwyżka akcyzy. Dla palaczy oznacza to podwyżkę cen papierosów. Dodatkowo ceny alkoholu również będą wyższe.

Jednym z elementów planu na najbliższe lata jest podwyżka cen używek takich jak: wina, wyrobów winiarskich, piwa, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich.

Zdjęcie Mocna podwyżka! Alkohol i papierosy mają podrożeć! #1

Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka akcyzy miała miejsce w 2013 roku. Wtedy podatek na wyroby tytoniowe podniesiono o 5%, a na alkohol o 15%. Jak twierdzi Ministerstwo Finansów, nowa podwyżka będzie w wysokości 3%. Wynika ona ze wzrostu inflacji.

Podwyżka akcyzy ma zapewnić większe wpływy do budżetu. Mowa tutaj o kwocie 1,14 miliarda złotych.

„Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich. Z indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry (wyroby te są opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania rynku surowców, z których są produkowane, a także na papierosy elektroniczne. Skutek na 2020 r. uwzględnia opodatkowanie VAT”.

Palisz papierosy? Zobacz, o ile wzrośnie cena paczki.

Branża tytoniowa poinformowała, że nikt nie konsultował z nimi podwyżki akcyzy. Nie są z niej zadowoleni, ponieważ według nich wzrośnie handel nielegalnymi papierosami.

Póki co nie wiadomo, o ile podrożeją konkretne papierosy, ale można założyć, że podwyżka ceny z pewnością będzie większa niż sama akcyza. Szacuje się, że za paczkę zapłacimy nawet o 6% więcej. To oznacza, że papierosy podrożeją nawet o 85 groszy w przypadku obecnej ceny 14 złotych za paczkę.

Co sądzicie o takiej podwyżce?

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *