Katedra Notre Dame zostanie odbudowana! Znalazł się bajecznie bogaty sponsor.

W poniedziałek piętnastego kwietnia słynna wizytówka Paryża katedra Notre Dame, stanęła w płomieniach, które doszczętnie ją zniszczyły. Ironią losu jest fakt, że od końca zeszłego roku zbierano datki na renowację gotyckiego zabytku. Teraz, w obliczu tragedii, jaką jest utrata kolejnego dziedzictwa kulturowego Europy, znalazło się kilku filantropów gotowych pokryć większą część wydatków na rekonstrukcję świątyni!

Jeśli nawet nazwisko François-Henri Pinault nic Wam nie mówi, na pewno kojarzycie jego znaną żonę, aktorkę Salmę Hayek. Meksykanka wyszła za mąż za francuskiego miliardera w 2009 roku, a 2 lata wcześniej urodziła się ich córka Valentina Paloma. Pinault jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W zeszłym roku jego majątek został oceniony na 31 miliardów dolarów. Zdaniem wielu, to, że teraz bogacz (wspólnie ze swoim ojcem) chce przeznaczyć 100 milionów euro na odbudowę spalonej katedry, jest miłe, ale „co to dla niego”. No cóż, nie każdy chce się dzielić pieniądzmi niezależnie od tego, ile ich ma, dlatego postawa rodziny Pinault jest godna szacunku. Właściciel tak luksusowych marek jak Gucci czy Yves Saint Laurent wydał specjalne oświadczenie w poczytnym dzienniku „Le Figaro„:

„Ta tragedia godzi we wszystkich Francuzów, a szczególnie w tych, których łączą z nią wartości duchowe. W obliczu takiej tragedii wszyscy chcą jak najszybciej wskrzesić ten klejnot naszego dziedzictwa. Wraz z ojcem postanowiliśmy przeznaczyć z funduszy Artemis kwotę 100 milionów euro jako nasz udział w wysiłku, który jest konieczny, aby wykonać pełną rekonstrukcję Notre Dame”.

Piękny gest ojca i syna najwyraźniej zainspirował innych do działania. Bernard Arnault, trzeci na liście najbogatszych ludzi świata, zobowiązał się wpłacić 200 milionów euro, a Patrick Pouyanné (francuski gigant naftowy) 100 milionów euro. Do tego są prowadzone zbiórki pieniędzy online.

Wygląda na to, że Notre Dame szybko odzyska dawny blask, a może nawet jeszcze zyska na wyglądzie.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *