Katedra Notre Dame – pierwsze zdjęcia z wnętrza. Jakie są straty?

Stolica Francji nieodłącznie kojarzy się z wieżą Eiffla, Luwrem, Łukiem Triumfalnym czy katedrą Notre Dame. Ta ostatnia, niestety, na długo przestanie być dostępna dla wiernych i turystów. 15.kwietnia około godziny 19 wybuchł tam pożar, którego skutki są opłakane.

Agencja Reutera, która ma swoich informatorów na całym świecie, jako pierwsza dowiedziała się o wybuchu ognia w Notre Dame. Anne Hidalgo, burmistrz Paryża, poinformowała opinię publiczną o akcji ewakuacyjnej z zagrożonego terenu. Ze wstępnych doniesień wynika, że na szczęście nie ma ofiar, ale sama katedra najprawdopodobniej jest nie do uratowania. Niemniej, dopiero przyjdzie czas na szacowanie ostatecznych strat, a także ustalenie, jak doszło do pożaru. Spekuluje się, że powodem mogły być trwające w zabytku prace renowacyjne. Władze kościelne od zeszłego roku prowadzą intensywną zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na ratowanie wizytówki Paryża. Budowa gotyckiego kościoła, po latach pracy, została zakończona w 1345 roku, a sama świątynia nosi imię na cześć Matki Bożej („Notre Dame” oznacza „Naszą Panią”). Katedra zyskała sławę nie tylko wśród wierzących, a to za sprawą pisarza Victora Hugo i jego powieści „Dzwonnik z Notre Dame„. Niestety, jest pewne, że przez długi czas nie zwiedzi się słynnego zabytku. W pożarze runęła iglica i zawalił się dach. Katedra liczy sobie dobre 850 lat, a ostatnie renowacje (nie licząc tych rozpoczętych w tym roku) przechodziła 200 lat temu.

View this post on Instagram

….

A post shared by P-A Mulier (@ahtlaqdmm) on

Na chwilę obecną wiadomo, że odbudowa pochłonie dobre sto milionów euro! Niemniej, Notre Dame rocznie odwiedza 14 milionów turystów, zatem rekonstrukcja świątyni z czasem się zwróci. Zresztą, sami Francuzi nie wyobrażają sobie stolicy bez ich ulubionego kościoła. To też oni udostępniają w mediach społecznościowych przerażające nagrania z pożaru. Nad Paryżem zawisły chmury dymu.

Poniżej na stronie RMF znajduje się galeria zdjęć ukazująca jak wygląda wnętrze po pożarze. To wielka strata…

https://www.rmf24.pl/fakty/news-pozar-notre-dame-opanowany-pierwsze-zdjecia-z-wnetrza-katedr,nId,2940754

Gdy Kościół nawoływał do zbiórki pieniędzy na renowacje Notre Dame, nie wyobrażał sobie, jak dramatycznego znaczenia nabiorą te słowa. Katedra jest europejskim dziedzictwem kulturowym, więc zapewne wiele instytucji wesprze prace remontowe, ale czas pokaże, kiedy ponownie będzie można zwiedzić katedrę.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *