Jazda na suwak obowiązkowa od 5 grudnia!

Szykują się zmiany przepisów! Nowa ustawa, która pojawiła się w Dzienniku Ustaw, wprowadza obowiązek jazdy na suwak oraz tworzenia korytarza życia. Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe od 5 grudnia!

Jazda na suwak

Rządowe Centrum Legislacji wpisało do Dziennika Ustaw obowiązek jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia dnia 14 listopada. Treść ustawy mówi jasno, że przepisy wchodzą w życie 21 dni od chwili publikacji, więc wychodzi, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 5 grudnia.

Nowe przepisy poruszają kwestie bezpieczeństwa oraz płynności ruchu na drogach w sytuacjach, kiedy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia oraz kiedy występuje zwężenie drogi, które ogranicza liczbę dostępnych pasów.

Jazda na suwak
Jazda na suwak fot. Ministerstwo Infrastruktury

Jazda na suwak to nic innego, jak zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu, podczas gdy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Obecnie samochody, które jadą kończącym się pasem, muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest innych kierowców. Całe szczęście nowe prawo to zmieni całkowicie. Samochody będą musiały jechać naprzemiennie.

Zgodnie z przepisami, kierowca, którego pas się nie kończy, ma obowiązek wpuścić jeden pojazd z kończącego się pasa. Jeżeli zanikają dwa pasy, to kierowca jadący tym kontynuowanym musi przepuścić dwa pojazdy.

Jeszcze nie ustalono wysokości kar za niestosowanie się do przepisów. Wiele będzie więc zależało od woli policjanta.

jazda na suwak
Jazda na suwak fot. Ministerstwo Infrastruktury
Korytarz życia

Jeżeli na drodze napotkamy zator, kierowcy muszą mieć na uwadze to, że zbliżający się samochód na sygnale, musi mieć miejsce na szybki przejazd do miejsca zdarzenia. Jest to bardzo istotne, bo przecież każda minuta się liczy, aby uratować komuś życie.

Kierowcy poruszający się skrajnym lewym pasem będą musieli zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami na prawo. To rozwiewa wątpliwości, jak utworzyć korytarz życia w przypadku zakorkowanych np. 3 czy 4 pasów. Wszyscy na prawo, a pojazdy ze skrajnego lewego pasa na lewo. Wydaje się proste prawda? Jednak czas pokaże, jak to będzie wyglądało u nas w praktyce i jak szybko kierowcy przyzwyczają się do nowych przepisów.

korytarz życia
Korytarz życia, ‚Życie ma pierwszeństwo’ GDDKiA

Oby jak najszybciej!

 

To może Cię zainteresować: Sprzedaż samochodu – rewelacyjne ogłoszenie! HIT!

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *