Jak przetrwać upały? Będzie coraz cieplej!

Wszyscy z utęsknieniem czekali na słoneczne dni, ale te od razu zamieniły się w utrapienie. W Polsce już od dłuższego czasu nie ma pogody przejściowej – jest po prostu zimno albo od razu gorąco. O ile to wymarzona pogoda na urlop nad morzem, tak codzienna praca w mieście przy temperaturze przekraczającej 30 stopni może być wręcz niebezpieczna dla zdrowia. Jak się uchronić?

Synoptycy są pewni, że Polskę czeka iście afrykańskie lato i rzeczywiście, mamy dopiero czerwiec, a upał już daje nam się we znaki. W wywiadzie udzielonym dla radia TOK FM prof. Zbigniew Karaczun z SGGW wyjaśnił, że narażeni na poważne problemy są szczególnie ci, którzy chorują na serce. Z badań wynika, że upały są przyczyną około 20% zawału mięśnia sercowego. Starsze osoby, kobiety w ciąży, ciśnieniowcy i chorujący na serce powinni zatem (w ramach możliwości) nie wychodzić z domu w upalne dni, a tych na pewno nie będzie brakować. Jeszcze w tym tygodniu termometry pokażą nawet do 36 stopni! Eksperci przypominają też o piciu dużych ilości niegazowanej wody mineralnej, odpowiedniej diecie (im bardziej lekkostrawna, tym lepiej) i schładzaniu organizmu. Przy okazji warto nadmienić, że w sklepach panuje boom na wentylatory i wiatraki; prawdopodobnie powtórzy się sytuacja z ubiegłych lat i zabraknie towaru. Można też kupić zwykły wachlarz – przyda się, by osuszyć twarz. Zdaniem specjalistów, upały nie lubią zbyt dużej aktywności fizycznej – łatwo wtedy o omdlenia czy spadek sił. Jeśli nie wyobrażacie sobie dnia bez treningu, lepiej iść pobiegać wczesnym rankiem albo wyjść na spacer późnym wieczorem.

Zdjęcie Jak przetrwać upały? Będzie coraz cieplej! #1

Jak co roku, akcje społecznościowe przypominają nam o tym, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie. Wielu kierowców wpadło na sprytny sposób oszczędzenia wybitej szyby w aucie, zostawiając w widocznym miejscu kartkę informującą o tym, że w środku działa klimatyzacja, a pies będzie sam tylko przez 10 minut. Zwierzęta znoszą upały równie źle, jak my, więc zabierajmy wodę na spacery i unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni, bo łatwo o przegrzanie organizmu. No i nie zapominajmy o odpowiednich kremach z filtrem i lekkiej odzieży. Sprawdzą się naturalne materiały, płaskie sandały czy klapki i wszelkie nakrycia głowy. Zdecydowanie trzeba za to zrezygnować z mocnych perfum, tym bardziej że pod wpływem upału i potu mogą wywołać reakcję alergiczną. Lepiej sprawdzą się odświeżające mgiełki do ciała. Może i zima co roku zaskakuje drogowców, ale my nie dajmy zaskoczyć się letnim upałom i nie ruszajmy się z domu bez butelki wody. Pamiętajmy też o ostrzeżeniach meteorologów, według których kilka dni upału zawsze kończy się u nas gwałtowną burzą…

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *