Ile zarabia początkujący wikary? Nawet 5000 złotych! Cała prawda o zarobkach!

Jak podaje Gazeta Wyborcza, polscy duchowni potrafią zarobić nawet 5000 złotych miesięcznie. Do ich największych źródeł dochodów trzeba zaliczyć szkolne lekcje religii. Nic dziwnego, że są najbardziej przez nich pożądane.

Spotkaliście się kiedyś z terminami „Kuwejty” i „zesłania”? Księża w ten sposób określają parafie, do których mogą trafić. Nazewnictwo nie jest przypadkowe. „Kuwejty” to oczywiście najbogatsze parafie, a na „zesłania” trafia się najczęściej za przewinienia takie jak nieposłuszeństwo wobec przełożonych.

Dla Gazety Wyborczej wypowiedział się jednen z wikarych. Oczywiście chciał pozostać anonimowy. Powiedział gazecie, że niektórym kolegom z „Kuwejtów” po prostu odbija. Przykładowo niektórzy latają z kochankami na wczasy. Wikary wspomina także o jednym proboszczu, który zamontował sobie saunę. Według wyliczeń, w „Kuwejtach” nawet początkujący wikary może zarabiać około 5000 złotych na rękę.

Co się składa na taką kwotę?

Wystarczy etat nauczyciela w szkole – ok. 1600 zł. Resztę stanowią dochody ze ślubów, pogrzebów czy z ofiary na mszy. Oprócz tego dochodzą takie „bonusy” jak rekolekcje czy modlitwy za zmarłych w listopadzie. Za to ostatnie można podobno wyciągnąć nawet 20000 złotych!

A jak to jest w tych biedniejszych parafiach?

Zdarza się, że księża w biedniejszych parafiach wyciągają na czysto niecały 1000 złotych. Trzeba zaznaczyć, że często księża oddają część zarobionych pieniędzy. Przykładowo 100 złotych to koszt utrzymania diecezjalnego seminarium, nawet 800 złotych idzie na fundusz bratniej pomocy kapłańskiej, a kolejne 800 złotych to tzw. hotelowe, czyli koszty noclegu i wyżywienia.

Chyba nikt się nie dziwi, że księża w Polsce potrafią dobrze zarabiać. Patrząc na dochody Kościoła, można być niemal pewnym, że „źle nie mają”. Kościół na samych ślubach, chrzcinach czy pogrzebach może zarabiać nawet 250 milionów złotych rocznie…

Zdjęcie Ile zarabia początkujący wikary? Nawet 5000 złotych! Cała prawda o zarobkach! #1

Jako ciekawostkę dodamy, że niektóre parafie wprowadziły już płatności kartą (na tacę podczas mszy). Ma to usprawnić zbieranie pieniędzy od wiernych…

Co o tym wszystkim sądzicie?

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *