Gaz potanieje aż o 67 groszy! Planowane jest zniesienie akcyzy na CNG i LNG.

Jeszcze w tym roku w Polsce ma zostać zniesiona akcyza paliwowa na CNG i LNG. Taka decyzja spowoduje obniżki ich cen o 67 groszy na kilogramie. O zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji też nie można zapomnieć.

Senat zgodził się na całkowite zniesienie akcyzy już w zeszłym roku w wakacje. Jednak przeszkodą do wprowadzenia przepisów był brak zezwolenia Komisji Europejskiej.

Jednak jak podaje portal Interia, Komisja Europejska już zatwierdziła ten projekt. Zgłosiła tylko kilka poprawek. Obecnie poprawki zostały już wprowadzone, więc w ciągu kilku miesięcy sprawa powinna zostać zamknięta.

To z kolei oznacza, że jeszcze w 2019 roku ceny gazów LNG i CNG mogą być o wiele niższe. Mowa tutaj o obniżce rzędu 67 groszy na kilogramie. Akcyza podobno zostanie zniesiona na czas określony. Wstępnie ma to być 5 lub 10 lat.

Zdjęcie Gaz potanieje aż o 67 groszy! Planowane jest zniesienie akcyzy na CNG i LNG. #1

To wszystko ma za zadanie zachęcić firmy transportowe i przewozowe do wybierania pojazdów z silnikami na gaz.

Faktycznie to do tej pory, przedsiębiorcy wybierali tego typu pojazdy, motywując się kwestiami wizerunkowymi. Auta na paliwa alternatywne są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, więc np. są zwolnione z opłat za drogi u naszych zachodnich sąsiadów.

Obecnie do gazu LNG dostosowane są między innymi ciężarówki Volvo FH LNG, a także Scania serii R LNG. Z kolei z gazu CNG korzystają autobusy w wielu miastach oraz niektóre samochody osobowe.

Co o tym myślicie? Dobry krok?

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *