Dziwne syndromy, z którymi nie chciałbyś mieć do czynienia!

Ludzki organizm i psychika nieustannie nas zaskakują. Pomimo zawrotnego pędu, z jakim rozwija się medycyna, psychiatria i biologia, niektóre pytania o naturę ludzkiego mózgu wciąż pozostają bez odpowiedzi. Dobrym przykładem są niektóre syndromy, które niejednego wprowadzają w osłupienie.

Syndrom portiera

Syndrom ten najczęściej dotyka osoby z niskim poczuciem własnej wartości, którym nagle dano odrobinę władzy. Pani z okienka na poczcie, czy ochroniarz nagle uznają, że teraz oni mają władzę i nie wahają się jej nadużywać utrudniając życie klientom.

Zdjęcie Dziwne syndromy, z którymi nie chciałbyś mieć do czynienia! #1

Syndrom jerozolimski

Syndrom jerozolimski często przypomina stan manii z choroby afektywnej dwubiegunowej. Osoba, która przybyła do Jerozolimy na pielgrzymkę odczuwa, ze jest prorokiem, ma niezwykłe zdolności, a jej misją jest zbawienie świata. W niektórych przypadkach epizod psychotyczny ustępuje po wyjeździe z tego miejsca, w innych przypadkach konieczna jest jednak hospitalizacja.

Syndrom paryski

Ten syndrom bardzo często dotyka turystów z Japonii. Paryż, który ma być dla nich spełnieniem marzeń, który znają z filmów i zdjęć, w rzeczywistości okazuje się być zaśmieconym, niebezpiecznym, zwyczajnym europejskim miastem. Zawód, jakie doznają japońscy turyści doprowadza do uczucia odrealnienia, dochodzi do bredzenia i niemożności odnalezienia się w rzeczywistości.

Zdjęcie Dziwne syndromy, z którymi nie chciałbyś mieć do czynienia! #2

Syndrom Adele

Syndrom Adele to nic innego jak urojenia. Termin pochodzi od Adele, której uroda, majątek i miłość została odrzucona przez ukochanego. Kobieta jednak nie chciała się z tym pogodzić. Zaczęła jeździć po świecie i oświadczać, że już są małżeństwem. Na koniec Adele całkiem oszalała.

Syndrom Doriana Greya

Ten syndrom dotyka głównie osoby, które nie potrafią pogodzić się z upływem czasu. Chcą za wszelką cenę zachować swoją młodość. Stosują różne zabiegi i operacje plastyczne, jednak a większości przypadków kończy się to depresją, a nawet samobójstwem.

Syndrom Cotarda

Osoba cierpiąca na ten syndrom przekonana jest o swoim nieistnieniu. Chory twierdzi, że nie żyje, jego ciało jest zgniłe, a w niektórych przypadkach w ogóle go nie dostrzega. Chory nie czuje zapachów, bicia swojego serca i poruszania. Jego chód przypomina chód zombie.

Zdjęcie Dziwne syndromy, z którymi nie chciałbyś mieć do czynienia! #3

Syndrom obcej ręki

Tak, to naprawdę istnieje. Osoby dotknięte tym syndromem nie mają kontroli nad jedną ze swoich kończyn. Ręka dokonuje ruchów zupełnie niezależnych od jej posiadacza, stąd początkowe przekonanie chorego, że jest to obca ręka.

Syndrom chińskiej restauracji

Syndrom chińskiej restauracji objawia się odrętwieniem karku, skurczami mięśni, bólem głowy, uczuciem pieczenia wokół ust, osłabieniem, potami i wypiekami. Objawy pojawiają się ok. 15-20 minut po zjedzeniu chińszczyzny. Niektórzy naukowcy postulują tuta przyczyny psychiczne. Jednak inni wiążą to ze zwiększonym spożyciem glutaminianu sodu, którego jest bardzo dużo w kuchni azjatyckiej.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *