Dom Hitlera zajęła policja. Będzie tam komisariat?

Od śmierci Adolfa Hitlera minęło już siedemdziesiąt pięć lat. Mimo to wszystko, co się z nim wiąże, wzbudza emocje. Doskonale zdają sobie z tego sprawę austriackie władze. Początkowo podjęto decyzję o wyburzeniu domu, w którym urodził się Führer. Miało to zapobiec organizowaniu wycieczek nazistów w rodzinne strony ich guru. Teraz jednak dom Hitlera zajęła policja. Jest ku temu dobry powód.

 

Dom Hitlera zajęła policja

Hitler przyszedł na świat w 1889 roku w Braunau. To mała miejscowość w Austrii granicząca z Niemcami. Te ostatnie zaanektowały Austrię w 1938 roku. Z tego powodu Austriacy przez dziesięciolecia twierdzili, że padli pierwszą ofiarą niemieckich nazistów. Tej wersji nie potwierdzają fakty historyczne. Wielu Austriaków nader chętnie przyjęło poglądy nacjonalistów. Dokładnie tego obawiają się obecne władze Austrii. Już trzy lata temu były minister spraw wewnętrznych, Wolfgang Sobotka, chciał zrównać budynek z ziemią. Wciąż jest ku temu dobry powód. Nie brakuje neonazistów odwiedzających dom swojego idola. Ostatecznie jednak dom Hitlera zajęła policja. Władze wykupiły starą posiadłość i ogłosiły przetarg na najlepszy projekt przebudowy budynku. Do współpracy zostali zaproszeni architekci z całej Unii Europejskiej. Specjalnie powołane jury wyłoni zwycięski projekt w pierwszej połowie nadchodzącego roku. W skład jury wejdą m.in. najważniejsze osobistości politycznego światka Austrii.

Komisariat w domu Hitlera?

Wiadomo jednak, że dom Hitlera zamieni się w siedzibę policji. Ma to w symboliczny sposób dać znać neonazistom, że kraj nie zgadza się z ich rasistowskimi poglądami. Jak oficjalnie napisał minister Peschorn, ,, wykorzystywanie domu przez policję powinno wysłać jasny sygnał, że ten budynek nigdy nie będzie już przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu”. Plan brzmi dobrze, ale czas pokaże, czy fani polityki Hitlera rzeczywiście wystraszą się policji.

Problem źle pojmowanego patriotyzmu, idea wyższości jednych ludzi nad drugimi oraz znalezienia ujścia dla agresji to niestety żywy problem. Być może akcje takie jak ta, którą podjęły władze Austrii, pomogą usunąć neonazistów w cień. Adolf Hitler wciąż negatywnie inspiruje rzesze ludzi, którzy najwyraźniej nie potrafią wyciągnąć lekcji z tragicznej historii.

 

To może Cię zainteresować: https://niefart.pl/przerazajacy-wypadek-na-niemieckiej-autostradzie/

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *