Czy zakaz jazdy na letnich oponach w zimie stanie się faktem?

Wielu z Was uważa, że w Polsce powinien być nakaz jazdy zimą na zimowych oponach. Tak samo uważają samorządowcy z Podhala, którzy mają ogromny problem z turystami, którzy powodują paraliż dróg, właśnie z powodu jazdy na letnich oponach w zimie.

Przypomnijmy, że w naszym kraju nie ma obowiązku zmiany kół z letnich na zimowe. Istnieje tylko zalecenie, aby od 1 listopada do 1 kwietnia poruszać się samochodem na zimowych oponach. Jeżeli chodzi o łańcuchy śniegowe, to są one dozwolone, a w niektórych miejscach nawet obowiązkowe – w przypadku odpowiedniego oznakowania dróg.

Zdjęcie Czy zakaz jazdy na letnich oponach w zimie stanie się faktem? #1

Fakt – zima w naszym kraju ostatnio nie daje się we znaki. Śniegu jest mało, a jeżeli mieszkacie w dużym mieście, to istnieje szansa, że „białej” drogi nawet nie zobaczycie. Jednak są miejsca w Polsce, gdzie śniegu jest pod dostatkiem. W tym roku tak właśnie jest na Podhalu. Mimo wszystko cały czas przyjeżdżają turyści na letnich oponach. Trzeba zaznaczyć, że większość z nich zupełnie nie radzi sobie na różnych wzniesieniach czy podjazdach podczas intensywnych opadów śniegu.
Duża część osób uważa także, że skoro ich samochód ma napęd na cztery koła, to nawet na letnich oponach sobie poradzi. To błąd.

Pamiętajmy, że najważniejsze w poruszaniu się po drogach jest bezpieczeństwo uczestników ruchu. Odpowiednio dobrane opony zmniejszają ryzyko wypadku. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie ogumienie i poczytać o prawidłowej eksploatacji opon. Bardzo wielu kierowców lekceważy problem odpowiedniego ciśnienia w oponach. Jednak jego regularne sprawdzanie jest bardzo ważne. Nieodpowiednie ciśnienie może sprawić, że zmniejszy się przyczepność kół do jezdni, a także wydłuża się droga hamowania.

Zdjęcie Czy zakaz jazdy na letnich oponach w zimie stanie się faktem? #2

Kilka krajów europejskich wprowadziła już nakaz jazdy na zimowych oponach w zimie. Dobrym przykładem jest Austria. Tam opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia. Dodatkowo opony muszą mieć odpowiedni bieżnik – jego minimalna głębokość to 4 mm.

A Wy co sądzicie o jeździe zimą na letnich oponach?

Ciekawi jesteśmy Waszego zdania na ten temat.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *