Czy wiesz, dlaczego niektórzy nie potrafią utrzymać kontaktu wzrokowego?

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego zazwyczaj sprawia, że wydaje się nam, iż ktoś jest szczery, słucha nas i jest zainteresowany rozmową. Natomiast brak tego kontaktu sugeruje, że osoba nie mówi prawdy, lub nie jest nami zainteresowana. Okazuje się jednak, że większość z nas ma problem z utrzymaniem kontaktu wzrokowego z zupełnie innego powodu.

Zdjęcie Czy wiesz, dlaczego niektórzy nie potrafią utrzymać kontaktu wzrokowego? #1

Skupienie wzroku na oczach naszego rozmówcy bywa dość trudne. Zazwyczaj, kiedy z kimś rozmawiamy, oczy chodzą nam na prawo i lewo. Dlaczego? Otóż podczas rozmowy musimy skupić się na dobrze odpowiednich słów, na prawidłowym przekazaniu treści i w ogóle na zastanowieniu się nad tym, co chcemy powiedzieć. Połączenie tych aktywności z kolejną, czyli utrzymaniem kontaktu wzrokowego okazuje się po prostu zbyt dużym obciążeniem dla naszego mózgu.

Skąd takie wnioski?

Para naukowców z japońskiego Uniwersytetu Kyoto postanowiła poznać przyczynę trudności wielu osób w utrzymaniu kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie naukowym Cognition.

Zdjęcie Czy wiesz, dlaczego niektórzy nie potrafią utrzymać kontaktu wzrokowego? #2

Naukowcy przebadali 26 osób. Badani mieli za zadanie skupić swoją uwagę na oczach wyświetlanej na ekranie osoby, a w między czasie grać w skojarzenia. Bardzo szybko okazało się, że kontakt wzrokowy znacznie utrudnia grę w skojarzenia. Myślenie o dobrze odpowiednich słów było utrudnione i zajmowało więcej czasu.

Jak więc się okazuje, nie powinniśmy zbyt pochopnie osądzać osób, które nie utrzymują z nami kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. To, że ktoś nie patrzy nam w oczy, lub błądzi wzrokiem po wszystkich ścianach może po prostu wskazywać na to, że stara się jak najlepiej zbudować swoją wypowiedzieć.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *