Bez wiz do USA! Sprawdź, czym jest ESTA

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wyjechać do Stanów Zjednoczonych, na pewno ucieszy Cię wiadomość, że już można podróżować bez wiz do USA. Już na dniach, bo jedenastego listopada, Polska dołączy do VWP, czyli bezwizowego ruchu Visa Waiver Program. Oznacza to, że podróż do USA w celach biznesowych lub turystycznych nie będzie wiązała się z uzyskaniem wizy. Jest jednak warunek – wyjazd nie może przekroczyć dziewięćdziesięciu dni. To jednak nie znaczy, że można po prostu spakować się i lecieć. Przedtem trzeba spełnić kilka formalności.

Bez wiz do USA

Bez wiz do USA!

Podróżujący będą mogli się wybrać bez wiz do USA.  Jednak będzie ich obowiązywała rejestracja na stronie Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, czyli tzw. ESTA, to jest Electronic System for Travel Authorization. ESTA będzie działać od jedenastego listopada dla tych, którzy legitymują się paszportem z chipem do odczytu komputerowego. Istotne jest to, by nie zostawiać rejestracji online na ostatnią chwilę. Zaleca się postarać o autoryzację na minimum siedemdziesiąt dwie godziny przed planowanym lotem. Niestety, ESTA nie wyda zgody na wyjazd tym, którzy po pierwszym marca 2011 roku skusili się na podróż do Iraku, Iranu, Libii, Korei Północnej, Somalii, Syrii, Jemenu bądź Sudanu. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że urzędnik służby imigracyjnej na lotnisku ma prawo nie wpuścić nas na teren Stanów Zjednoczonych. Może to zrobić, jeśli wzbudzimy w nim podejrzenia, co jednak zdarza się bardzo rzadko.

UWAGA

Trzeba pamiętać, że podróżowanie bez wiz do USA nie dotyczy studentów i pracowników szukających zatrudnienia za oceanem.

Jeśli potrzebujecie więcej informacji, znajdziecie je na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem http://esta.cpb.dhs.gov. Możecie też odwiedzić stronę Departamentu Stanu USA: http://travel.state gov. Na pewno warto wiedzieć, że zezwolenie na wyjazd generowane przez system ESTA nie jest całkiem darmowe – kosztuje czternaście dolarów, co jest niczym w porównaniu z kosztami wizy. To kto z Was planuje skorzystać z uprzejmości prezydenta Trumpa i polecieć bez wiz do USA?

 

To może Cię zainteresować: Wizyta u barbera! Facet przejdzie do historii!

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *