Alkohol na przyjęciu komunijnym. Nie zgadniecie, ilu rodziców chce mieć wódkę na uroczystości!

Okres komunijny trwa w najlepsze, a wraz z nim wracają typowe wątpliwości co do tego, ile dać w kopercie albo na jaki prezent postawić, żeby nie zbankrutować, ale pokazać się. Wbrew temu, co sugeruje to święto, kwestie religijne schodzą w naszych czasach na dalszy plan, szczególnie zaś teraz, gdy nawet w Internecie głośno debatuje się o tym, czy w ten uroczysty dzień na stole powinien pojawić się alkohol. Odpowiedź wcale nie jest oczywista.

Zdjęcie Alkohol na przyjęciu komunijnym. Nie zgadniecie, ilu rodziców chce mieć wódkę na uroczystości! #1

Dzieci pierwszokomunijne przysięgają wytrwać w trzeźwości do osiemnastego roku życia, co jednak nie przeszkadza ich rodzicom w częstowaniu komunijnych gości wódką i innymi trunkami wyskokowymi. Już w 2012 roku do tych praktyk przyznało się aż 31% ankietowanych, przy czym autorzy ankiety zaznaczyli, że na pewno sporo rodziców zataiło prawdę. Zdaniem wielu, pokazanie dziecku, że można pić w kulturalny sposób to rozsądne oswajanie młodszego pokolenia z alkoholem, by nie tworzyć z niego niepotrzebnego tabu. Niestety, zazwyczaj wujkowie wcale nie mają ochoty zatrzymać się na lampce wina i dochodzi do żenujących, a czasem i nieprzyjemnych sytuacji. Każdy chce wypić za zdrowie dziecka, a na jednym toaście wcale się nie kończy. Nie jest to oczywiście normą, ale często bohater uroczystości jest świadkiem sytuacji, które nie powinny mieć miejsca. W tej sprawie wypowiedział się między innymi ksiądz Tuszyński, według którego „alkohol i komunia są jak ogień i woda. Raz, że przeciwieństwa. Dwa, że jedno gasi drugie”. Ksiądz dodał, że nawet kulturalne spożywanie alkoholu na takim przyjęciu pokazuje dzieciom, że nie istnieją spotkania rodzinne bez trunków na stole, a więc propaguje się niewłaściwe wartości.

Zdjęcie Alkohol na przyjęciu komunijnym. Nie zgadniecie, ilu rodziców chce mieć wódkę na uroczystości! #2

Być może warto wziąć pod uwagę fakt, że to rzeczywiście święto dzieci i powstrzymać się od alkoholu, tym bardziej że żaden rodzic nie weźmie na siebie odpowiedzialności za zachowanie wszystkich zaproszonych gości. A jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *