Alarm smogowy w Krakowie! Aż 10 000 dzieci maszerowało w smogu!

Nad ranem, w Krakowie, normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone o 350 %. Jednak, jak informuje Onet – nie przeszkodziło to w zorganizowaniu marszu 10 000 dzieci i młodzieży szkolnej.

Jak pokazują dane pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w zeszły piątek najgorszy stan powietrza był w Krakowie, Chorzowie oraz w Lublinie. W Krakowie ogłoszono I stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza. Normy zostały przekroczone, aż o 350 %.

Zdjęcie Alarm smogowy w Krakowie! Aż 10 000 dzieci maszerowało w smogu! #1

W takim przypadku, powinniśmy zrezygnować z wychodzenia na dwór. Szczególnie tyczy się to małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz chorych. Władze Krakowa zachęcały ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej.

Jednak kuratorium oświaty, zorganizowało w piątek przemarsz z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym wydarzeniu wzięło udział około 10 000 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Podczas marszu, dziennikarze cały czas próbowali dopytać kuratora oświaty Barbarę Nowak, dlaczego nie odwołała marszu, ze względu na zły stan powietrza. Niestety, odpowiedzi nie otrzymali.

Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, dosadnie wypowiedziała się w rozmowie z Onet.pl:

„Przy znacznie lepszej jakości powietrza niż to, którym oddychamy dzisiaj w Krakowie, na przykład w Paryżu zamyka się szkoły, żeby chronić zdrowie dzieci. Podejmuje się też szereg innych kroków. U nas organizuje się marsze dzieci przez miasto. Co mogę dodać…”.

Zdjęcie Alarm smogowy w Krakowie! Aż 10 000 dzieci maszerowało w smogu! #2

Kiedy mówimy o złym stanie powietrza?

Gdy stężenie pyłu zawieszonego PM 10 osiąga wartości w przedziale 141-201 mikrogramów na metr sześcienny, a stężenie pyłu PM 2,5 osiąga wartości 85-121 mikrogramów na metr sześcienny – wtedy stan powietrza określany jest jako zły.

Tzw. dostateczny stan powietrza, jest wtedy gdy te wartości wynoszą odpowiednio 101-141 oraz 61-85 mikrogramów na metr sześcienny.

Pamiętajcie, że pył zawieszony MP 10 i PM 2,5 jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Substancje zawarte w pyle, są szczególnie szkodliwe dla naszego układu oddechowego. Pył zawieszony zawiera między innymi siarkę, metale ciężkie, a także bardzo toksyczne, chemiczne związki organiczne.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *