500 plus i niespodziewany efekt! O co dokładnie chodzi?

Minister rodziny Bożena Borys-Szopa uważa, że 500 plus nie tylko poprawia komfort finansowy rodziców, ale także sprawia, że Polska staje się bardziej „cyfrowa”.

Podczas wizyty w Krakowie minister Borys-Szopa podkreślała:

„Z pomocą polskich rodzin stajemy się Polska cyfrową. W lipcu złożono online 2,6 miliona wniosków o rządowe świadczenie „Rodzina 500 plus”, a 1,6 miliona wniosków o „Dobry Start”. […] Jesteśmy przekonani, że inwestycja w rodziny rozpoczęta na początku drogi Prawa i Sprawiedliwości była inwestycją trafioną”.

Zdjęcie 500 plus i niespodziewany efekt! O co dokładnie chodzi? #1

Od początku lipca wnioski można było składać drogą internetową, a od 1 sierpnia możemy zrobić to tradycyjnie w urzędzie. Pamiętajmy, że obecnie pieniądze przysługują nam już na pierwsze dziecko i nie obowiązują żadne kryteria dochodowe. Dlatego też większość wniosków będzie rozpatrywana pozytywnie.

Negatywne rozpatrzenie wniosku jest możliwe, kiedy np. rodzice dziecka rozstali się i oboje starają się o 500 plus. Odmowa wniosku będzie miała miejsce także wtedy, gdy jeden z rodziców złoży wniosek jednocześnie z drugim. Odmowa dotyczy również rodzin, które pobierają już podobne świadczenia za granicą.

Zdjęcie 500 plus i niespodziewany efekt! O co dokładnie chodzi? #2

Z programu 500+ mogą także skorzystać osoby niepełnosprawne oraz emeryci i renciści.

Na początku z takiego dodatku miało skorzystać 300 000 osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość. Poprawki dotyczyły podniesienia limitu dochodowego z 1100 zł do 1600 zł. To sprawiło, że programem objętych będzie aż 850 000 osób.

Wnioski należy składać w ZUS-ie, a w przypadku rolników w KRUS-ie. Osoby z mundurówki muszą złożyć wniosek do zakładów emerytalno-rentowych.

Podobne Posty

Zostawić odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *